Spanyolország kiütéssel védte meg Eb-címét

2012. július 01.
A spanyol válogatott végig nagy fölényben játszva 4-0-ra legyőzte Olaszországot az Európa-bajnokság döntőjében.
A spanyol labdarúgó-válogatott megvédte Európa-bajnoki címét, miután vasárnap a lengyel-ukrán közös rendezésű kontinensviadal kijevi döntőjében 4-0-ra nyert az olasz csapat ellen.

Vicente del Bosque együttese Silva góljával már a 14. percben megszerezte a vezetést, majd nem sokkal a félidő vége előtt Jordi Alba növelte az előnyét. A fordulást követően nem sokkal megpecsételődött az olaszok sorsa, ugyanis Motta, pályára lépését követően néhány perccel meghúzódott, Cesare Prandelli szövetségi kapitány pedig ekkorra már elhasználta mindhárom cserelehetőségét. A 84. percben a csereként beálló Torres is betalált, aki ezzel az első futballista lett, aki két Eb-döntőben is eredményes tudott lenni. A végeredményt a 88. percben az Eb-n először pályára lépő Mata állította be.

A spanyol válogatott - amely nagy tornán először győzte le az olaszokat - ezzel történelmi győzelmet aratott, ugyanis az első csapat lett, amely megvédte Európa-bajnoki címét, ráadásul abban is "egyedivé" vált, hogy sorozatban - 2008-as Eb és a 2010-es világbajnokság után - a harmadik nagy tornáját nyerte. A spanyolok 1964 és 2008 után harmadszor nyertek Európa-bajnokságot, ezzel utolérték Németországot az Eb-k történetének élén.

A gólkirályi címet holtversenyben hat játékos szerezte meg 3-3 góllal, Balotelli (olasz), Dzagojev (orosz), Gomez (német), Mandzukic (horvát), Ronaldo (portugál) és Torres (spanyol), a torna ezüstcipőse a spanyolok játékosa lett, mert ő töltötte a legkevesebb időt a pályán a tornán, vagyis neki volt a legnehezebb megszereznie a három gólt.

SPANYOLORSZÁG–OLASZORSZÁG 4–0
Kijev, Olimpiai Stadion, 70 500 néző. V: Pedro Proenca (portugál)

SPANYOLORSZÁG:
Casillas – Arbeloa, Sergio Ramos, Piqué, Jordi Alba – Xavi, Busquets, Xabi Alonso – David Silva (Pedro, 59.), Fabregas (F. Torres, 75.), Iniesta (Mata, 87.). Szövetségi kapitány: Vicente del Bosque

OLASZORSZÁG:
Buffon – Abate, Barzagli, Bonucci, Chiellini (Balzaretti, 21.) – Marchisio, Pirlo, De Rossi – Montolivo (Motta, 57.) – Balotelli, Cassano (Di Natale, a szünetben). Szövetségi kapitány: Cesare Prandelli